I dzisiaj, i w przyszłości nie będzie innej drogi niż adaptacja do zmian klimatycznych i wprowadzanie nowych technologii do miejskiej infrastruktury. Zdecydowane reagowanie na globalne wyzwania może się z jednej strony wydawać ryzykowne politycznie, z drugiej jednak może nieść ze sobą prestiż pioniera rozwoju.

Kto z miejskich liderów dziś podejmuje to ryzyko? Jak poszerzać grono liderów, którzy będą w stanie zmierzyć się z nowymi wyzwaniami? O tym na V Europejskim Kongresie Samorządów będą dyskutować podczas panelu „Liderzy miast wobec wyzwań przyszłości" m.in. Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, Przemysław Radwan-Rohrenschef, wiceprezes Fundacji Szkoła Liderów, Marcin Orłowski, prezes Veolia Term, Emilian Bera, burmistrz Jawora, Rafał Matyja, wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, i Maciej Borysewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łomży.

O przyszłości miast będzie również mowa podczas dyskusji „Miasto A.D. 2050", trudno bowiem polemizować z tezą, że wiek XXI jest i będzie wiekiem miast. Są one siłą napędową gospodarek i muszą też być inteligentne, innowacyjne oraz przyjazne mieszkańcom. O tym, jaki może być wkład samorządów i biznesu w kreowanie tego, co przed nami, będą dyskutować Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, Filip Grzegorczyk, prezes TAURON Polska Energia, Frederic Faroche, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce, prezes zarządu, Veolia Energia Polska, Sławomir Nalewajka, Head of Ecosystem, Bombardier Transportation, Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, oraz Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w MasterCard.

V Europejski Kongres Samorządów rozpoczyna się już w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia. „Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia.